Menu

Jak przygotować Malucha do żłobka i przedszkola

Wielkimi krokami zbliża się dzień, gdy Twoje dziecko po raz pierwszy odwiedzi żłobek? To dla niego inny, często zupełnie obcy świat - nowi koledzy, inny plan dnia oraz przede wszystkim brak rodziców, do których - w razie potrzeby można się przytulić. Zobacz, co możesz zrobić, żeby osłabić strach i zmniejszyć stres towarzyszący dziecku w pierwszych dniach jego żłobkowej przygody:

PRZED PIERWSZYM DNIEM W ŻŁOBKU

Zdecydowanie trudniej jest w przypadku dzieci, które do tej pory były tylko pod opieką rodziców. Badania wykazują, że dziecko, które miało kontakt z rówieśnikami, szybciej adaptuje się do nowych warunków. Zacznij więc częściej zostawiać dziecko pod opieką innych osób np. dziadków, opiekunki (najlepiej w innym domu). Pozwól mu pobawić się z innymi dziećmi w klubie malucha lub bawialni. Ważne, żeby na początku był to niedługi czas - np. pół godziny, który stopniowo będziesz wydłużać. Dziecko musi zrozumieć, że mama zawsze wróci, dlatego zawsze dotrzymuj słowa i odbieraj je o czasie. Warto też skorzystać z godzin adaptacyjnych, które oferują placówki - dziecko będzie mogło stopniowo zaznajomić się z nowym otoczeniem.

UCZ SAMODZIELNOŚCI

Twoja pociecha będzie czuć się bardziej komfortowo i pewnie, gdy nie będzie musiała we wszystkim liczyć na innych. Maluch ma trudnosci z samodzielnym jedzeniem, myciem rączek i buzi oraz ubieraniem się. Dlatego w domu trenujcie te czynności razem. Ćwiczcie też korzystanie z nocnika i mycie rąk po wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem. Maluch nie musi jeszcze umieć wszystkiego, ale jeśli nie będziesz wprowadzać do życia twojego dziecka podstawowych nawyków higienicznych, nie ułatwisz zadania opiekunkom w przedszkolu i cały proces wdrażania czynności higienicznych będzie wydłużony.

BUDUJ DOBRE NASTAWIENIE

Pokaż dziecku pozytywne strony, tego, że idzie do przedszkola. Mów o kolegach, nowych zabawkach. Obejrzyjcie razem placówkę, do której chcesz zapisać pociechę, tak by maluch oswoił się z nowym miejscem. Nie musicie od razu wchodzić do sal - popatrzcie na budynek z zewnątrz, policzcie okna, pobawcie się na przedszkolnym placu zabaw. Stopniowo wprowadzaj dziecko w nowy świat.

UŁÓŻ NOWY PLAN DNIA

W każdej placówce jest określony, stały plan dnia. Jeśli do tej pory Twoje dziecko kładło się spać o różnych porach, czy jadło w zależności od apetytu - czas przyzwyczaić je do nowego rytmu. Dowiedz się, jaki jest rozkład dnia w przedszkolu i zacznij wprowadzać go w domu. Zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu 11-12 godzin - to ważne dla odporności malucha. Posiłki podawaj o określonych porach, a w czasie „leżakowania” zaplanuj chwilę odpoczynku. Możecie na przykład poczytać razem książki, posłuchać bajek czy muzyki relaksacyjnej.

SKOMPLETUJ WYPRAWKĘ DO ŻŁOBKA

Dowiedz się, jakich akcesoriów będzie potrzebowało Twoje dziecko i skompletujcie je razem. Zadbaj, by kapcie miały podeszwy antypoślizgowe. Jeśli jest leżakowanie - oprócz kompletu zapasowych ubrań będzie też potrzebna pidżama i pościel. Konieczne też są artykuły higieniczne: ręcznik, kubek, szczoteczka do zębów, pasta, grzebień. Niech mały debiutant sam wybierze rzeczy, które mu się podobają. Będzie mu raźniej!

Autor: Agnieszka Kotarba